Munkahelyi kiégés jelei

A modern munkahelyek dinamikus világában egyre súlyosabbá válik a kiégés problémája.

| 2023 okt 18 | Kiégés

A munkahelyi kiégés jelei közé sorolható a csökkenő teljesítmény, érdektelenség, motiválatlanság, és ez csak néhány tünet, amely sok ember életét keseríti meg.

Nemzetközi felmérések szerint a dolgozók közel 40%-a, a vezetők és menedzserek közül pedig 50%-a is érintett lehet ebben a szindrómában.

Szerintem nincs olyan ember, aki nem hallott volna a kiégésről. Viszont sokkal kevesebben vannak, akik ismerik az okait és a kezdeti tüneteit. És szintén kevesen vannak, akik észre is veszik őket.

Kiégés okai

A kiégés vagy a burnout egyénenként változhat, és gyakran több tényező együttesen járul hozzá. A kiégésnek lehetnek belső, valamint külső okai is. A leggyakoribb ok a folyamatosan fennálló stressz, megterhelés és munkahelyi nyomás. Ha valaki túlzottan magas elvárásokat támaszt magával vagy másokkal szemben, esetleg hiányzik a munka-magánélet egyensúlya. Emellett a munkahelyi támogatás vagy elismerés hiánya, bizonytalanság és munkahelyi konfliktusok is nagy szerepet játszanak. De azok is kiéghetnek, akik odaadással, nagyobb intenzitással végzik a munkájukat, és minden mást ennek rendelnek alá.

Munkahelyi kiégés jelei

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szerint a kiégési szindróma a krónikus munkahelyi stresszből ered.

A burnout-t általában öt szakaszra bontják. Az alábbiakban a kezdeti szakaszok tünetei megtalálhatóak. Fontos megjegyezni, hogy a munkahelyi kiégés jelei egyénenként változhatnak, és nem mindenki éli meg ugyanazokat.

  • Túlzott lelkesedés és fokozott teljesítmény.
  • Az érintett személy saját magát tekinti legfőbb munkaeszközének és ehhez párosulhat egy erős bizonyítási kényszer is.
  • Úgy érzi, csak rajta múlik a cég sikeressége és szeretne jobban teljesíteni.
  • Munka-magánélet egyensúly felborulása, szociális kapcsolatok elhanyagolása.
  • Fizikai és lelki fáradtság.

A burnout előrehaladtával, további munkahelyi kiégés jelei jelentkezhetnek:

  • Túlzott lelkesedés alábbhagyása, motiváció csökkenése vagy elvesztése.
  • Érdektelenség a munka iránt.
  • Motivációhiány.
  • Teljesítmény csökkenése.
  • Negativitás, cinikusság.
  • Halogatás.
  • Koncentrációs képesség csökkenése.
  • Feledékenység.
  • Negatív gondolatok, önkritika.

Mit láthatunk a felszínen?

A kezdeti tünetek sok esetben nem tudatosulnak az érintett személyben. Ennek nagyon sok oka lehet, pl. nem elegendő tájékozódás a témában és ehhez kapcsolódó tévhitek, megrögzött szokások, valamint bizonyítási vágy vagy munkahelyi elvárás a magas teljesítménnyel kapcsolatban. Ezen kívül más stresszfaktorok, például egzisztenciális vagy társadalmi tényezők is hozzájárulhatnak a kialakulásához. Mivel általában a tünetek hosszú ideig rejtve maradnak, a felszínén az alábbi problémák egyike vagy együttese jelentkezik:

  • Egyre gyakrabban érzi magát fáradtnak és kimerültnek.
  • Gyomorgörccsel kel fel.
  • Kezdi elfelejteni a fontos határidőket.
  • Nem talál örömet, kihívást és motivációt a munkában.
  • Kezdi a dolgokat halogatni.
  • Stresszesnek vagy melankolikusnak érzi magát.
  • Konfliktusok merülhetnek fel üzleti, munkahelyi és magánélet területén.
  • Úgy érzi nem tud az elvárásoknak megfelelően teljesíteni.
  • Magányosnak érzi magát.
  • Nem érzi hasznosnak a napjait.
  • Nehezen tud fókuszálni, befejezni a feladatokat.
  • Úgy érzi, folyton időszorításban él és nem ura az életének.

Ebben az esetben tévesen gondolhatjuk, hogy pár nap szabadság vagy a sport segíteni fog. Ahogy az sem segít, ha a környezetünktől olyan visszajelzéseket kapunk, mint „ez csak munkaundor, majd elmúlik”, „csak az ég ki, aki nem szereti a munkáját”, “aki kiég, az gyenge”.

A kiégés nem egyik napról a másikra jelentkezik, hanem egy folyamat, amely ide vezetett. Fontos, hogy komolyan foglalkozzunk vele.

Itt az ideje dönteni

Nagyon fontos kiemelni, hogy a kiégés korai szakaszában könnyebben visszafordítható, vagy akár megelőzhető.

A komolyabb burnout állapothoz fizikai tünetek is társulhatnak, például álmatlanság vagy testi fájdalmak, valamint egészségügyi problémák és depresszió is. Emiatt kulcsfontosságú az időben történő felismerés és a kezdeti tünetekkel való foglalkozás.

Kinek a felelőssége a munkahelyi kiégés?

Minden eset egyedi, azonban egyéni és szervezeti szintén is érdemes tenni ellene. Szerencsére több vállalat ismeri fel, hogy a legfőbb érték a humán erőforrás és érdemes pénzt, időt és energiát fektetni a dolgozók jólétébe.

SZERVEZETI SZINTEN

✅ Szervezeti szinten a kiégés megelőzése magába foglalhatja a rendszeres felmérések elvégzését kiemelve a munkahelyi környezetet és a munkavállalók mentálhigiénés állapotát.

✅ A rugalmas terhelés, a személyes problémák figyelembevétele, a fejlődési lehetőségek biztosítása is segíthet a megelőzésben.

✅ Vezetőkben, menedzserekben érdemes növelni a tudatosságot azzal kapcsolatban, hogy mik a munkahelyi kiégés jelei és hogyan vegyék észre saját magukon vagy a beosztottjaikban a kezdeti tüneteit.

✅ Coaching és különböző munkahelyi tréningek szervezése olyan témákban, mint asszertív kommunikáció, önismeret és tudatosság fejlesztése, időmenedzsment, stresszkezelés.

EGYÉNI SZINTEN

✅ Megfelelő tájékozódás a témában sokat tud segíteni a munkahelyi kiégés jelei azonosításában, burnout megelőzésében vagy visszafordításában.

✅ Sok esetben a változtatás belső munkát igényel, amely az éntudatosság és önszabályozás fejlesztésével jár.

✅ Idő-és energia-management, határok tartása és nemet mondás, képességek feltérképezése, fenntartható munkafolyamatok kialakítása, öngondoskodás, stressz kezelése és asszertív kommunikáció, amely területekkel érdemes foglalkozni.

✅ Munkavállalóként érdemes odafigyelni, és minél hamarabb azonosítani azokat a helyzeteket, amelyekben a túlterheltség jelei mutatkoznak. Hosszútávon azonban érdemes olyan munkahelyet választani, ahol fejlődhet és energiával töltődhet, ahol a munkavégzés értelmes, szerethető, értékteremtő tevékenység.

✅ Emellett sokat tud tenni egy tapasztalt szakember segítsége, aki támogat abban, hogy másképp tekintsen a kialakult helyzetre, találja meg a probléma gyökerét és a megoldásokat, és aki segít a munkahelyi kiégés kezelésében.

Kiégés esetén a legjobb kezelés a megelőzés

Amennyiben úgy érzed, hogy szeretnéd megelőzni, vagy akár magadon is tapasztalod a jeleit, ajánlom a Kiégés Kontroll programom.

Saját és ügyfeleim tapasztalatain, továbbá a life, business és embodiment coaching módszerein és eszközein alapuló programot hoztam létre, hogy olyan érzelmi jólétet alakíthass ki magadnak, ahol nincs helye a kiégésnek. A program során gyakorlati tudást és konkrét eszközöket fogsz kapni, amelyeket azonnal használhatsz. Olyan technikákat sajátíthatsz el, amelyekkel fenntarthatóan tudod megelőzni vagy visszafordítani a kiégést.

 

 

Rólam

Konyuhova Natália - Life & Business coach

Konyuhova Natália, közgazdász, business coach, tanácsadó, vállalkozásokat támogató könyvek szerzője. Business coachként fontosnak tartom az önismeret fejlesztését és az erősségek felfedezését. Hiszek abban, hogy ha rendelkezünk megfelelő stratégiákkal, akkor mind rövid, mind hosszú távon tudjuk növelni a saját versenyképességünket, hatékonyságunkat és eredményességünket.

Ügyfeleim visszajelzései