A halogatás, más néven prokrasztináció, egy olyan viselkedési minta, amelyben valaki tudatosan vagy tudattalanul elkerüli a szükséges teendőket vagy döntéseket. Mindannyian találkoztunk már életünk során ezzel a problémával. Bár néha segíthet a produktivitásban és a kreativitásban is, a krónikus halogatásnak számos negatív következménye lehet mind a személyes, mind a szakmai életünkben.
Az alábbiakban bemutatom a lehetséges okait, valamint megküzdési stratégiákat arra, hogyan küzdheted le a halogatást.
Miért halogatok?
A prokrásztináció fokozott stresszt, szorongást, dühöt, reménytelenséget és bűntudatot eredményezhet, ami további akadályokat hoz létre.
Egy ördögi kör alakul ki, melyben gyakran hangzik el az a téves hozzáállás, hogy a halogatás csupán lustaságból vagy akaraterő hiányából ered. Sajnos, egy ilyen kijelentés tovább súlyosbíthatja a már amúgy sem rózsás helyzetet, és megakadályozhatja az érintett személyt a segítségkérésben.
Azonban ezt a folyamatot meg lehet állítani, és az első lépés, hogy az okot megtaláljuk.
Halogatás okai:
Számos és változatos belső és külső tényező járulhat hozzá a halogatáshoz:
MOTIVÁCIÓ HIÁNYA
Amikor a feladatok nem állnak összhangban a belső személyes vagy szakmai céljainkkal, illetve értékeinkkel. Továbbá amikor nem a saját céljainkat igyekszünk elérni, hanem másoknak szeretnénk megfelelni.
BELSŐ KONFLIKTUSOK
Amikor belső tudatos vagy tudattalan konfliktusokkal küzdünk, például a ‘nem vagyok elég jó’, ‘nem érdemlem meg’, ‘nem tehetem meg, mert…’.
FELADATOK NEHÉZSÉGE
Ha egy feladat túl nehéznek bizonyul, és nem kapunk segítséget, gyakran eluralkodik rajtunk az ‘egyedül vagyok’ érzés, túlterheltség vagy bizonytalanság.
KRITIKÁTÓL VALÓ FÉLELEM
Azért nem tudunk elkezdeni vagy befejezni valamit, mert félünk a kritikától, legyen az reális vagy nem reális félelem.
GYENGE IDŐMENEDZSMENT
Nehézségek az idő hatékony kezelésében és a feladatok prioritásainak meghatározásában, valamint a szórakoztató dolgok választása a fontos feladatok helyett.
PERFEKCIONIZMUS
Amikor csak a tökéletes eredményt tartjuk elfogadhatónak, és ha ezt nem tudjuk elérni, akkor kár is belekezdeni valamibe.
MEGKÜZDÉSI MECHANIZMUS
A halogatás használata a kényelmetlen vagy nehéz helyzetek elkerülése érdekében.
KÉTSÉG
Kétségek a saját képességeinkben és a félelem, hogy nem tudunk megfelelni a külső vagy belső elvárásoknak.
TÚLZOTT STRESSZ
Ha túlterheltek vagyunk, könnyen elveszíthetjük a motivációt és az energiát a feladatok elvégzéséhez. A halogatás ebben az esetben egy védekezési mechanizmus lehet a stresszel vagy túlterheltséggel szemben.
KÜLSŐ TÉNYEZŐK
Kedvezőtlen gazdasági helyzet, piaci körülmények és más külső tényezők miatt úgy érezhetjük, hogy nincs kontrolunk a helyzet felett, tehetetlenek vagyunk a változásokkal szemben.
Megküzdési stratégiák:
- Célok és értékek meghatározása, motiváció megtalálása
Állíts fel konkrét, elérhető és önazonos célokat, amelyek összhangban állnak a személyes vagy szakmai értékeiddel. Nagyobb feladatokat bonts részfeladatokra. Fontos, hogy különbséget tegyél, hogy mi a tiéd, és mi az, ami nem. Időnként vizsgáld felül a céljaid és a motivációd, mert ahogy minden körülötted is, ezek is folyamatosan változnak.
- Belső konfliktusok feldolgozása
Az emberi természet része a belső konfliktusok és a negatív gondolatok, amelyek gyakran hozzájárulnak a halogatáshoz. Ahogy mélyíted az önismereted, úgy tisztul a kép, hogy milyen negatív gondolatok, konfliktusok és hiedelmek irányítanak téged. Fontos felismerni ezeket és dolgozni az önelfogadáson és növelni az önbizalmad.
- Segítségkérés
Ha eddig úgy érezted, hogy minden feladatot egyedül kell megoldanod, akkor itt az ideje, hogy megtanulj segítséget kérni. A leggyakrabban elterjedt tévhit, hogy segítséget kérni a gyengeség vagy tapasztalatlanság jele. Épp ellenkezőleg, segítséget kérni inkább erősség és mély önismeret jele. Kérj segítséget, ha úgy érzed, egy feladat túl nagy kihívást jelent számodra vagy túlterhelt vagy.
- Kritika kezelése
Tanulj meg különbséget tenni a konstruktív és a rosszindulatú kritika között. Fontos azt is tudnod, hogy nem minden kritika rólad szól. Továbbá érdemes megtanulni megkülönböztetni a reális és nem reális félelmeket, hogy azok ne irányítsanak téged.
- Energia- és időgazdálkodás
Bár az olyan technikák, mint az Eisenhower-mátrix, az idő blokkolás vagy más időgazdálkodási stratégiák hasznosak, természetes ritmusunk megértése és energiánk hatékony kezelése tovább fokozza a produktívitásod és hogy ne halogass.
- Személyes támogató rendszer kiépítése
Keresd meg azokat az embereket, akik támogatnak és ösztönöznek téged a céljaid elérésében, és akik segíthetnek a nehéz időkben. Legyenek ezek barátok, családtagok vagy szakemberek, a személyes kapcsolatok fontos segítség lehet az előrehaladásban.
Fókuszálj arra, amire van hatásod!
Kellemetlen helyzetekkel való szembenézés
Tanuld meg kezelni a kellemetlen vagy nehéz helyzeteket. Bár elsőre az ilyen helyzetek elkerülése vagy elhalasztása könnyebb megoldásnak tűnhet, hosszú távon ez csak további stresszt és szorongást eredményez. Ahelyett, hogy menekülnél elölük, próbálj meg szembenézni és megoldásokat keresni. Gyakorold a problémamegoldást, asszertívitást és a konfliktuskezelést. Továbbá segíthet az a felismerés, hogy a kellemetlen helyzetekben is vannak lehetőségek a személyes fejlődésre és növekedésre.
Stresszkezelés és öngondoskodás
Ezek létfontosságúak a halogatás legyőzéséhez. A rendszeres szünetek, a testmozgás, a táplálkozás és az alvás mind a fenntartható produktivitás alapvető összetevői. A fizikai és mentális jóléted gondozásával fokozhatod kognitív funkciód, kreativitásod és az ellenálló képességed a halogatással szemben.
Zavaró tényezők kizárása
Ilyenek például a közösségi média platformok, a folyamatos értesítések és a hírek. Ezek mind olyan tényezők, amelyek könnyen elvonhatják a figyelmed a fontos feladatokról. A hatékonyabb munkavégzés érdekében érdemes tudatosan kikapcsolni az értesítéseket, és időszakosan ellenőrizni vagy korlátozni a közösségi médiát.
Cselekvés
a cselekvés kulcs a prokrásztináció megküzdéséhez. Fókuszálj arra, amire van hatásod. Kezdj kis lépésekben, folytass akkor is, ha nehéz és ünnepeld a haladást, akármilyen kicsi is.
Záró gondolatok
A halogatás okai gyakran összefüggnek egymással, és változhatnak az egyéni különbségek és helyzeti tényezők függvényében. Fontos, hogy kísérletezz a saját stratégiák kialakításával, de ha nehezen megy, kérj segítséget. Ezzel sok időt és energiát is megspórolsz magadnak.