A kiégés tünetei sokfélék lehetnek és egyénenként is változhatnak. Azonban egyre több embert érint. Bár a szakirodalom többsége a kiégés szindrómát a munkahellyel hozza összefüggésbe, fontos hangsúlyozni, hogy ez a probléma a magánéletben, párkapcsolatban, és akár az anyaság során is megjelenhet.
De mi is pontosan a kiégés?
Ayala Pines, pszichológus és kutató, valamint Elliot Aronson, szociálpszichológus és szerző, nagyon tömören és találóan fogalmazták meg a burnout definícióját:
„Hosszú ideje fennálló, érzelmileg igénybe vevő helyzetek miatt kialakuló fizikai, érzelmi és mentális kimerültség.”
A kiégéssel küzdő személy értéktelenséget, motivációvesztést és teljesítménycsökkenést mutat, illetve frusztrációt, ingerültséget, tehetetlenséget és inkompetenciát él meg. A kiégést általában öt szakaszra bontják. Az elején jellemző túlzott lelkesedést és fokozott teljesítményt később frusztráció váltja fel, amikor a kezdeti elvárások és elképzelések konfliktusba kerülnek a valósággal. Ennek eredményeként csökken az érintett személy teljesítménye és motivációja, fokozódik az ingerlékenysége, feszültsége és csökken a stressztűrési képessége. Mindeközben az öngondoskodása, magánélete és társas kapcsolatai háttérbe szorulnak, konfliktusok alakulhatnak ki. A kiégési szindróma utolsó fázisaként beköszön az apátia, fásultság. Ezen a ponton alakulhatnak ki egészségügyi problémák: függőségek, alvásprobléma, táplálkozási zavar, pszichoszomatikus és mentális zavarok.
Kiégés tünetei
Kezdetben a kiégés tünetei sokszor nem tudatosulnak az érintett személyben. Ennek számos oka lehet, pl. nem elegendő tájékozódás a témában, vagy a sok kötelezettség miatt, amelyet magára vállal, nincs is ideje ezzel foglalkozni. Vagy azt gondolhatja, hogy mindenkinek stresszes az élete és elfogadja, hogy a fáradtság és a nyomasztó érzések természetes velejárói a modern életnek.
Fontos megjegyezni, hogy a kiégés tünetei egyénenként változhatnak, és nem mindenki éli meg ugyanazokat.
GONDOLATI TÜNETEK
- Nem érdekel.
- Elegem van.
- Semmire sem vagyok jó.
- Tehetetlen vagyok.
- Nem érzem hasznosnak a napjaimat.
- Mindent elfelejtek.
- Hagyjanak béken!
- Csak egyre szaporodnak a teendők, sosem jutok a végére.
- Semmi sem tud lekötni.
- Olyan, mintha valaki más életet élném.
- Képtelen vagyok koncentrálni.
- Olyan üres az életem.
- Pattanásig feszült vagyok.
- Nem vagyok elég jó.
- Nem találom a motivációm, nincs célom.
- Semminek sem tudok örülni.
ÉRZELMI TÜNETEK
- Szomorúság.
- Frusztráció.
- Türelmetlenség.
- Tehetetlenség.
- Magányosság.
- Kezdetekben túlzott lelkesedés.
- Túlterheltség.
- Idegesség.
- Feszültség.
- Aggodalom.
- Nyugtalanság.
- Ingerültség.
- Cinikusság.
- Kilátástalanság.
- Inkompetencia.
- Reménytelenség.
- Nem érezi örömet, sem kihívást, sem motivációt.
FIZIKAI TÜNETEK
- Kezdetekben fokozott teljesítmény.
- Fizikai kimerültség.
- Halogatja a teendőit.
- Elfelejti a fontos határidőket.
- Fáradtan alszik el és fáradtan kel fel.
- Megváltozik a táplálkozása és az emésztése.
- Gyakori megfázások.
- Váll, hát, nyak fajdalom.
- Gyomorgörccsel kel fel.
- Csökken az érintett személy teljesítménye
- Önfeláldozó életmód.
- Visszahúzódó vagy védekező viselkedés.
- Feladatait rutinszerűen végzi.
- Ugyanazt eszik hetek óta.
- Hamar elfárad.
Stressz az oka mindennek?
Ahogyan láthatjuk, a kiégés nem egyik pillanatról a másikra alakul ki, hanem egy hosszabb folyamat eredménye, amikor túl sokáig vagyunk kitéve a stressznek, és ennek következtében fizikailag, érzelmileg és mentálisan kimerülünk.
Az hogy hogyan birkózunk meg a stresszel egyénenként változó.
A stressztényezők hatása és mértéke függ az adott személy érzékenységétől, elvárásáitől, korábbi tapasztalataitól, illetve a stressz megküzdési eszközeitől és képességeitől is. Ez azt jelenti, hogy pl. egy adott helyzet stressz reakciót válthat ki az egyik személyben, azonban a másikban nem.
A kiégés negatív hatásai kihatnak az élet minden területére, beleértve a családot, a munkát és a szociális életet is. Azért fontos ezzel foglalkozni. A kiégés korai szakaszában könnyebben visszafordítható, vagy akár megelőzhető. Az időben történő azonosítás segíthet az érintett személynek abban, hogy kapcsolatba lépjen a megfelelő szakemberrel és támogatást kapjon.
Kiégés kontroll
Kiégés esetén a legjobb kezelés a megelőzés. Azért figyelmedbe ajánlom a Kiégés Kontroll programom, amely saját és ügyfeleim tapasztalatain, továbbá a life, business és embodiment coaching módszerein és eszközein alapul. A program segítséget nyújt a kiégés megelőzés területén. A program során gyakorlati tudást és konkrét eszközöket fogsz kapni, amelyeket azonnal használhatsz. Olyan technikákat sajátíthatsz el, amelyekkel fenntarthatóan tudod megelőzni vagy visszafordítani a kiégést.
Munkahelyi kiégés
Amennyiben többet szeretnél tudni a munkahelyi kiégésről, olvasd el a munkahelyi kiégés jelei vagy a munkahelyi kiégés kezelése blogcikkemet.