Munkahelyi kiégés

Hogyan ismerd fel vezetőként a burnout jeleit a beosztottaidon és mit tegyél?

| 2023 dec 3 | Kiégés

A munkahelyi kiégés olyan állapot, amikor a tartós stressz hatására az érintett személy fizikailag, érzelmileg és mentálisan is kimerül. Vezetőként te vagy az, aki irányítja és támogatja a csapatodat. A sikerhez azonban nem csak a hatékony munkavégzés és produktivitás szükséges, hanem az is, hogy megértsd és felismerd a csapattagok munkahelyi kiégés jeleit is.

Munkahelyi kiégés – miért kell ezzel komolyan foglalkozni?

A burnout következtében romlik az érintett személy teljesítménye. A kiégett munkatárs gyakrabban esik ki a munkából, nehéz rá számítani és rá bízni a feladatokat. Az empátia és a türelem csökkenése következtében kezdenek romlani a munkahelyi kapcsolatai, kialakulhatnak konfliktusok, amelyek negatívan befolyásolhatják a munkahelyi légkört. Csökkenhet az érintett személy motivációja és a kreativitás, nem akar és nem tud több energiát fektetni a munkájába. Nő az esélye, hogy felmond a munkahelyen és a vállalat elveszíti az értékes embert.

Figyelj a változásokra

A felismerés első és legfontosabb lépése a megfigyelés. Amennyiben változást tapasztalsz a munkatársad viselkedésével vagy teljesítményével kapcsolatban az fontos jele lehet. A lényeg, hogy az érintett személy másképp kezd viselkedni vagy csinálni dolgokat, és olyan jeleket produkál, amelyek eddig nem voltak jellemzőek rá. Nézzük meg ezt részletesebben:

VÁLTOZÓ TELJESÍTMÉNY: 

Az egyik legfontosabb jel, amire érdemes odafigyelni, a munkatárs teljesítményének változása. Ha valakinek hirtelen csökken a teljesítménye, alacsonyabb minőségű munkát végez. Gyakran előfordul, hogy az érintett személy elkezd  késni a munkaleadással, vagy egyszerűen elfelejti a fontos határidőket.

VÁLTOZÓ VISELKEDÉS: 

A másik legfontosabb jel, amikor az érintett munkatárs megszokott viselkedése változik meg. Például nem élvez olyan tevékenységeket, amelyeket korábban szeretett, gyakran morcos, türelmetlen és sóhajtozik. Elkezd halogatni a teendőit és lemondja az időpontokat.

TÚLÓRA:

Ha egy munkatárs rendszeresen túlórázik, éjszaka vagy kora hajnalban küld e-maileket, az komoly problémára utalhat. A burnout egyik tünete a munka és magánélet egyensúly felborulása, az öngondoskodás és társas kapcsolatok elhanyagolása. Bár hasznosnak tűnhet, amikor a munkavállaló túlórázik, a valóságban ez magas szintű stresszt és teljesítménykényszert jelenthet számára

FELADATOK: 

Az is jellemző lehet a kiégésre, ha valaki bizonyos feladatokat vállal magára, majd képtelen teljesíteni azokat, gyakrabban hibákat követ el, vagy kritikus viselkedést mutat a rábízott feladatokkal kapcsolatban.

KOMMUNIKÁCIÓ: 

Ha egy korábban aktív és elkötelezett munkatárs hirtelen visszavonul a csapatmunkából, passzívvá vagy cinikussá válik, nem szívesen kommunikál a többiekkel.

EGYÜTTMŰKÖDÉS: 

Ha az érintett személynek nehezére esik a többiekkel való együttműködés, vagy ha korábban rendszeresen részt vett közös ebédeken, de mostanában kihagyja ezeket az alkalmakat.

KONFLIKTUSOK: 

Ha konfliktusok merülnek fel a munkatársak között, amelyek eddig nem voltak jellemzőek. Az érintett személy könnyen felidegesíti magát, valamint érzékenyebbé válik a kritikára és a visszajelzésre.

FIZIKAI ÉS MENTÁLIS JELEK:

Figyelj a fizikai és mentális jelekre is. Gyakori megfázások, fáradtság, fokozott stressz állapot vagy éppen negativitás mind arra utalhatnak, hogy valaki a kiégés szélén áll.

Mit tegyél?

KOMMUNIKÁLJ

Amennyiben felismered a beosztottadon a kiégés tüneteit, kezdj el beszélgetni vele erről. Fontos, hogy nyitott és empatikus legyél a problémájával kapcsolatban. Ha számodra nem jelent nehézséget egy adott helyzet, még nem jelenti azt, hogy másik személy is ugyanúgy reagál rá. A stressztényezők hatása függ az adott személy érzékenységétől, korábbi tapasztalataitól, illetve a stressz megküzdési eszközeitől és képességeitől is.

TEREMTSD A MEGFELELŐ MUNKAHELYI KÖRNYEZETET

Legyen pszichológiailag biztonságos a munkahelyünk, ahol a munkavállalók mentális és érzelmi jóléte fontos szempont. Támogassuk a stresszmentes munkavégzést és a konstruktív konfliktuskezelést. Teremtsünk olyan munkahelyi környezetet, amelyben a csapattágok jól érzik magukat és elismerik a teljesítményüket. Fontos továbbá, hogy a munkavállalóknak lehetőséget biztosítsunk a fejlődésre, új karrierlehetőségek felkutatására, és adjunk pozitív visszajelzéseket.

Munkahelyi vagy magánéleti okok?

Vezetőként fontos megértened, hogy a kiégés a munkahelyi stresszel áll e összefüggésben vagy az érintett személy magánjellegű problémaival kapcsolatban merült fel a kiégés gyanú. Sokan abban a tévhitben élnek, hogy a kiégés csak a munkával állhat összefüggésben. Pedig ugyanúgy párkapcsolatban, anyaságban, családban is ki lehet égni. Amennyiben magánjellegű problémák állnak a háttérben, akkor vezetőként elsősorban a tehermentesítés lehet a fő feladatod. Amikor pedig munkahelyi kiégéssel van dolgod, akkor érdemes időben elkezdeni ezzel foglalkozni. Munkahelyi kiégés kezelése kulcsfontosságú ebben a helyzetben.

Rólam

Konyuhova Natália - Life & Business coach

Konyuhova Natália, közgazdász, business coach, tanácsadó, vállalkozásokat támogató könyvek szerzője. Business coachként fontosnak tartom az önismeret fejlesztését és az erősségek felfedezését. Hiszek abban, hogy ha rendelkezünk megfelelő stratégiákkal, akkor mind rövid, mind hosszú távon tudjuk növelni a saját versenyképességünket, hatékonyságunkat és eredményességünket.

Ügyfeleim visszajelzései