A munkahelyi kiégés kezelése fontos, és a problémával nem csak egyéni, hanem szervezeti szintén is érdemes foglalkozni.A csökkenő produktivitás és motiváció, az érdektelenség és a negativitás, valamint a kedvetlenség és a cinikusság a munkavállaló részéről mind egyértelmű jelei lehetnek a munkahelyi kiégésnek vagy burnoutnak. A kiégett munkatárs nem képes elvárt teljesítményt nyújtani, érdektelen és motiválatlan lesz, és ez a megfelelő közbeavatkozás nélkül előbb utóbb a vállalat teljesítményén is meglátszik.
Munkahelyi kiégés kialakulása
A kiégési szindróma a tartós munkahelyi stresszből ered és nem egyik pillanatról a másikra alakul. Az odáig vezető út egy hosszú távú folyamat eredménye. Külső és belső tényezők egyaránt hozzájárulhatnak a kialakulásához. Néhány ilyen tényező:
- A munkahelyen elvárás a magas teljesítmény.
- Munkahelyi támogatás, elismerés, rendszeres visszajelzés vagy megfelelő jutalmazás hiánya.
- Toxikus vezető vagy munkatársak jelenléte.
- Előrelépési, fejlődési lehetőségek hiánya.
- Munkahelyi konfliktusok.
- Pszichológiai biztonság hiánya a munkahelyen.
- Nem megfelelő munkakörülmények.
- A munkavállaló tudását, képességeit csak minimálisan kiaknázó napi munka
- Munkahely által képviselt értékek összeegyeztethetetlenek az egyéni értékekkel.
- Az érintett személy magas elvárásai a saját teljesítménnyel kapcsolatban.
- A munkavállaló nem lehet önmaga a munkahelyén.
- Az érintett személy nagyobb intenzitással, odaadással végzi a munkáját.
- A kolléga túlzott elkötelezettséggel és munkával próbálja kompenzálni a hiányosságait.
- A munkavállaló kénytelen több munkát vállalni a megélhetése érdekében.
- Magánéleti problémák.
Látható, hogy számos tényező hozzájárulhat a munkahelyi kiégés kialakulásához. Ezért is fontos tudni, mik a munkahelyi kiégés jelei, és hogyan lehet megelőzni vagy kezelni ezt a szindrómát.
A kiégés korai szakaszában könnyebben visszafordítható, vagy akár megelőzhető.
A burnout későbbi szakaszában komolyabb problémákkal szemben találhatunk meg magunkat, mint pl. mentális és fizikai kimerültség, apátia, fásultság, egészségügyi problémák, pszichoszomatikus és mentális zavarok. Ezért kiemelten fontos az időben történő felismerés és a munkahelyi kiégés kezelése.
Burnout kezelése
A kiégett munkavállaló nem képes az elvárt teljesítményt nyújtani, érdektelen és motiválatlan lesz, és ez a megfelelő közbeavatkozás nélkül előbb utóbb a vállalat működésén és eredményein is meglátszik. Emellett a kiégett személy negatív hatással lehet más munkatársakra is, ami nem kedvez a pozitív munkahelyi légkörnek, vezethet konfliktusokhoz, feszültségekhez a munkahelyen. Azért kulcsfontosságú a munkahelyi kiégés kezelése. A burnout-tal egyéni és szervezeti szintén is érdemes foglalkozni, és ehhez nélkülözhetetlen a felek közötti rendszeres és egyértelmű kommunikáció.
MUNKÁLTATÓKÉNT
- Segítsünk az új kollégának beilleszkedni. Fontos, hogy reális és elérhető célokat tűzzünk ki, biztosítsuk a kérdezés lehetőséget és rendszeresen adjunk konstruktív visszajelzést a munkájáról.
- Legyen pszichológiailag biztonságos a munkahelyünk, ahol a munkavállalók mentális és érzelmi jóléte fontos szempont. Támogassuk a stresszmentes munkavégzést és a konstruktív konfliktuskezelést.
- Szakmai továbbképzések és tréningek szervezése. Fontos, hogy a munkavállalóknak lehetőséget biztosítsunk a fejlődésre, új karrierlehetőségek felkutatására, és adjunk pozitív visszajelzéseket.
- Tudjuk meg, hogy mik a kiégés tünetei és hogyan ismerjük fel beosztottjainkon a kezdeti tüneteket. link: Vezetőként hogyan vedd észre a beosztottjaidon a kiégés jeleit?
- Legyünk tisztában, hogy mindenkinek más a stressztűrőképessége, és mindenki másképp reagálhat ugyanarra a helyzetre vagy megoldandó problémára.
- Egy nagyobb projekt vagy munka után szánjunk időt a tapasztalatok összegzésére, következmények levonására és a pihenésre.
- Biztosítsuk a rugalmas terhelést, a személyes problémák figyelembevételét.
- Szervezzünk coachingot és tréningeket asszertív kommunikáció, önismeret és tudatosság fejlesztése, időmenedzsment, stresszkezelés témákban.
- Rugalmas munkaidőbeosztás és home office lehetőségek lehetnek hasznos eszközök a munkatársak kiégésének megelőzésére.
- Közösségépítő programok szervezése.
MUNKAVÁLLALÓKÉNT
- Tisztázzuk a saját és a munkáltató elvárásait a munkával kapcsolatban, hogy mennyire reálisak és megvalósíthatóak.
- Fejlesszük az idő-és energia menedzsmentet. Priorizáljunk és határozzunk meg rövid, közép- és hosszú távú célokat szakmai és magánélet téren egyaránt.
- Igyekezzünk minél hamarabb azonosítani azokat a helyzeteket, amelyekben a túlterheltség jelei mutatkoznak.
- Személyes felelősségünk az éntudatosság és az önreflexió fejlesztése.
- Legyünk figyelmesek saját magunkkal, figyeljük a mentális és testi jelzésekre.
- Fordítsuk időt az öngondoskodásra, amely magába foglalja a pihenést, egészséges táplálkozást, sportot, feltöltődést. Találjuk meg a belső erőforrásainkat.
- Ismerjük meg a saját stressztípusunkat és dolgozzuk ki a saját megküzdési stratégiánkat.
- Ismerjük a saját határainkat, tanuljunk meg NEM-et mondani, találjuk meg a munka-magánélet egyensúlyt.
- Fókuszáljuk a pozitív dolgokra.
- A kiégés okai közé tartozik az is, hogy nem szívesen kérünk segítséget. Azonban egy szakértő segítsége sorsdöntő lehet ebben a helyzetben. Kérjünk segítséget, ha szükségünk van rá.
Összegzés
Munkáltatóként kiemelten fontos a munkavállalók mentális és fizikai egészségének támogatása.
Egy vállalat teljesítménye és versenyképessége nagymértékben függ attól, hogy milyenek az ott dolgozó emberek és hogyan tudják kibontakoztatni a saját erősségeiket.
Az odafigyelés a munkahelyi környezetre, a rendszeres visszajelzés és fejlődési lehetőségek biztosítása kulcsfontosságú a kiégés megelőzésében.
Munkavállalóként hosszú távon érdemes olyan munkahelyet választani, ahol önmagad lehetsz, és pszichológiai biztonságban érezheted magát. Fontos olyan munkakört választani, ahol lehetőség van a személyes és szakmai fejlődésre a megfelelő kihívások mellett. Az olyan munkahelyek, ahol az emberek támogatják egymást és tiszteletben tartják a munka és a magánélet egyensúlyt, hosszú távon hozzájárulhatnak a mentális és fizikai egészség megőrzéshez.
Kiégés kontroll
Amennyiben bizonyos tüneteid miatt arra gyanakszol, hogy érintett vagy a kiégésben, szeretnéd megelőzni vagy visszafordítani a burnout-ot, mostanában fáradtabb, feszültebb, demotiváltabb vagy és a teljesítményed is csökken, akkor figyelmedbe ajánlom a Kiégés Kontroll programomat. A program során gyakorlati tudást és konkrét eszközöket fogsz kapni, amelyeket azonnal használhatsz. Olyan technikákat sajátíthatsz el, amelyekkel fenntarthatóan tudod megelőzni vagy visszafordítani a kiégést.