Coaching szemléletű vezető

A coaching szemléletű vezetés nem csak vezetői stílus, hanem egy vezetői hozzáállás is.

| 2023 jún 26 | Coaching , Vezető

A 2023-as évi K&H ifjúsági index szerint a fiatalok (19-29 év) kétharmada úgy érzi, nem becsülik meg őket a munkahelyen.

„A dolgozó fiatalok mindössze 36 százaléka számolt be arról, hogy elismerik a munkáját.”

Tudom, hogy sokkal összetettebb ez a kérdés, mint elsőre tűnik, de vajon jobbak lennének a számok és a helyzet, ha a vezetők a coaching szemléletet és módszereit is alkalmaznák munkájuk során?

Mi a coaching és miért használjuk ezt a szót?

Ezt a szót Magyarországon eredetileg a sport területéről ismerjük. A sportban a coach fő célja, hogy a sportoló kiaknázza a benne rejlő potenciált és megtalálja a saját megoldásait. Azonban a módszer nem csupán a sportban kiemelkedő eredményekhez vezet, hanem az üzleti területen is hatékonyan alkalmazható.

Az üzleti vagy business coaching során a coach az ügyfél személyes tudását, képességeit és készségeit, valamint ezekre épülő megoldásait és működési mintáit kidolgozását segíti elő a célok hatékonyabb eléréséért. A coach egy külső, elfogulatlan és érzelmileg független személy, aki fókuszált és értő figyelemmel hallgatja meg az ügyfelet, és külső szemszögből tekint a helyzetére és kihívásaira. Célzott és lényegre törő kérdések segítségével pedig segít kilépni a megszokott gondolkodásmódból, hogy megtaláljon a saját megoldásait.

Miben tud segíteni és támogatni a coaching szemléletű vezető?

A coaching szemléletű vezetés nem csak vezetői stílus, hanem egy vezetői hozzáállás is, ahol a csapat a cél felé irányítása és a vállalati jövőkép kialakítása, átadása és elfogadtatása mellett kulcs szerepet kap a munkatársak bevonása és fejlesztése. Egy olyan környezet megteremtése, ahol a dolgozók támogatást kapnak, fejlődhetnek és tanulhatnak, és mindenki érzi, hogy fontos és szükséges a vállalat jövője szempontjából.

Egy ilyen vezető bevonja és fejleszti a beosztottjait. Ösztönzi a kollégait az önálló döntésekre, problémamegoldásokra, a felügyelet nélküli munkavégzésre. Inspiráló és kihívást jelentő feladatokat kínál, amelyekben a dolgozók megtalálják a saját motivációjukat és szenvedélyüket. Ösztönzi az együttműködést és a problémára fókuszálást, ezáltal javítja a teljesítményüket és felszínre hozza a kollégaiban lévő rejtett erőforrásokat.

Ezt a stílust csak akkor szabad használni, ha a cél az egyéni és csoport szintű fejlődés. Fontos, hogy a csapat tagjai a vezetőjüket szakmailag és személyesen is elfogadják, így hiteles, követendő példát jelent a számukra.

Kik a legjobb vezetők?

A legjobb vezetők nem egyetlen stílust alkalmaznak, hanem a helyzettől teszik függővé a vezetési stílust.

Mindig úgy alkalmazzák a különböző stílusokat, ahogy a környezet, a megoldandó probléma, az adott csoport, a csoportban lévő dolgozók aktuális helyzete, a környezeti feltételek, a személyes motivációk és a belső igények alapján ezt helyesnek és produktívnak ítélik meg.

A vezetői stílusok tanulhatók, fejleszthetők, amelyre a manapság rendkívül gyorsan változó, üzleti világunkban most kiemelten szükség van.

Mit ad a munkatársak számára a coaching szemléletű vezető?

Az üzleti világban, a 2020-as évekig a probléma fókusz és az adott probléma megoldására hozott döntések és folyamatok voltak hangsúlyosak. Szinte minden álláshirdetésben a jó problémamegoldó képesség mint soft skill elsőrangú helyen volt. Vezetői szinten pedig előtérben szerepelt az ezzel rendelkező tulajdonságú kollégák felvétele. A 2023-as évben ez a trend változni látszik.

Egyre hangsúlyosabb a fókusz az emberi tényezőkön, a személyes képességeken, az együttműködés és az egyéni fejlődési ütemen. Az ehhez szükséges kompetenciák fejlesztéséhez pedig olyan vezetési stílus és vezető szükséges, aki látja a kollégái hozzáállását, habitusát, képes arra, hogy személyes ráhatással, vezetői kvalitásaival, hatékony technikáival minden munkatársából kihozza azt a maximumot, amiről – adott esetben – még a kolléga sem tud.

Coaching szemléletű vezetői stílus eredménye

Mivel a fókusz az emberre és az egyéni fejlődésre terelődik, sokkal nagyobb a lehetősége annak, hogy a közvetlen munkatársak között kialakul a bizalom, az őszinte kommunikációra épülő, egymást támogató légkör. Ez bizonyítottan jó hatással van az egyéni és csapatteljesítményre is egyaránt. Nő a kockázatvállalás és a kreativitás. A csapattagok önbizalma emelkedik, ez jó hatással van az önállóságra és a felelősségvállalásra is. Mindezekkel együtt ilyen jellegű vezetés megvalósulása esetén jellemzően erősödik a motiváció és a lojalitás is a vezető és a beosztottjai között. Ez hozzájárul a teljesítmény növeléshez és a vállalati célok eléréséhez. A vezető megtakarítja az erőforrásait, mivel nem kell folyamatosan keresnie megoldásokat a munkatársak problémáira.

A coaching szemléletű vezető elősegíti a csapat fejlődését és munkáját, ami hozzájárul a kitűzött célok eléréséhez és a szervezet sikeréhez. Emellett fejleszti a kommunikációs készségeket, javítja a kapcsolatokat a csapatban és hozzájárul a problémamegoldáshoz. A vezető, a coaching módszerek alkalmazásával, segíti az alkalmazottaknak, hogy felfedjék a potenciáljukat, fejlesszék a készségeiket és megtalálják saját megoldásaikat. Ez elősegíti a bizalom szintjének emelkedését, hatékonyabb együttműködést, a csapat növekedését és a munkahelyi kiégés elkerülését.

Rólam

Konyuhova Natália - Life & Business coach

Konyuhova Natália, közgazdász, business coach, tanácsadó, vállalkozásokat támogató könyvek szerzője. Business coachként fontosnak tartom az önismeret fejlesztését és az erősségek felfedezését. Hiszek abban, hogy ha rendelkezünk megfelelő stratégiákkal, akkor mind rövid, mind hosszú távon tudjuk növelni a saját versenyképességünket, hatékonyságunkat és eredményességünket.

Ügyfeleim visszajelzései